Bilateralna vježba’ omogućit će Oružanim snagama BiH unapređenje partnerske saradnje sa SAD-om i NATO partnerima, te razvijanje interoperabilnosti i spremnosti, kao i stvoriti pretpostavke za uvođenje novih sposobnosti OS BiH.
Pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država učestvovat će na zajedničkoj vojnoj vježbi pod nazivom “Bilateralna vježba”, koja će se realizirati 18. i 19. novembra na poligonima za obuku Oružanih snaga BiH
U saopćenju se navodi da će ova vježba omogućiti Oružanim snagama BiH unapređenje partnerske saradnje sa SAD-om i NATO partnerima.
Oružane snage BiH će na vježbi učestvovati uz kompjuterski podržanu vježbu (CAX) i terensku vježbu (FTX), a Oružane snage SAD-a će učestvovati sa dva aviona F-16, te će vršiti podršku snagama na terenu.
Avioni, koji će pružati blisku zračnu podršku na lokaciji poligona Glamoč, neće koristiti bojevu municiju, već će, nakon poziva za podršku, izvršiti lasersko zaključavanje cilja i simulirano uništenje.

Inicijalnu plansku konferenciju ove godine predvodio je zamjenik komandanta Operativne komande Oružanih snaga BiH, brigadni general Kenan Dautović.
Bilateralna vježba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OS BiH) i Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država (OS SAD) planirana je da se realizuje na lokacijama Centra za borbene simulacije “Manjača”, poligona za obuku OS BiH Glamoč i aerodroma Dubrave. Ukoliko situacija sa pandemijom COVID-19 dozvoli, vježba bi trebala realizovati u vremenskom periodu od 16. do 20. novembra 2020. godine sa učešćem do 50 pripadnika OS SAD i 150 pripadnika OS BiH.
Cilj vježbe je da Oružane snage BiH, kroz vježbu sa specijalistima za navođenje i kontrolu bliske zračne podrške (Joint Terminal Attack Controllers – JTAC) unaprijede operativne sposobnosti deklarisane bataljonske grupe, saopšteno je iz Oružanih snaga BiH.
Joint Terminal Attack Controllers (JTAC) je izraz koji se u oružanim snagama Sjedinjenih Država, i snagama nekih drugih država, koristi za kvalificiranog pripadnika vojske, koji usmjerava djelovanje borbenih aviona u bliskoj zračnoj podršci i drugim zračnim operacijama sa svog položaja.
S obzirom, da se ovaj tip vojne vježbe održava nedaleko od granice sa Hrvatskom i na Manjači, i sam vremenski okvir u kojem vježba dolazi, nosi snažnu poruku posvećenosti Sjedinjenih Država teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
