Alžir je zatražio od Francuske da se izvini za svoje postupke iz perioda okupacije, koji je trajao duže od 100 godina
Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je u srijedu da se neće izviniti za francusku kolonizaciju Alžira. Nije prvi put da Macron, koji je aktivan na svjetskoj sceni, daje kontroverzne komentare u vezi sa Sjevernom Afrikom.
Macron je rekao da neće biti “pokajanja ni izvinjenja”, izvijestila je u srijedu francuska novinska agencija France-Presse.
Izjave se odnose na francusku okupaciju Alžira od 1830. do 1962. godine, kao i na rat za nezavisnost tokom posljednjih osam godina tog perioda.
Francuska je u to vrijeme imala ogromno kolonijalno carstvo koje je također uključivalo Tunis, Liban i Siriju u 20. stoljeću. Alžir je bio jedinstven primjer jer je Pariz vladao Sjevernoafričkom zemljom kao dijelom Francuske. Stotine hiljada Evropskih doseljenika poznatih kao pieds-noirs preselili su se tamo. Većina Arapskog i Berberskog muslimanskog stanovništva nije imala ista prava kao ostali novopridošli narodi.
Zlodjela su počinile i francuske i alžirske snage tokom rata. Nakon nezavisnosti, dogodio se masovni egzodus pijed-noara, kao i alžirskih Židova i muslimana koji su dobili francusko državljanstvo u Francuskoj.
Macronova izjava poklopila se s objavljivanjem izvještaja čiji je cilj poboljšanje veza između Francuske i Alžira. Izvještaj preporučuje uspostavljanje komisije za “uspomene i istinu” koja će istražiti francusku vladavinu u Alžiru, a Macron se složio da je uspostavi, navodi The New York Times.
Alžirsko-Francuski odnosi našli su se u sjeni njihove kolonijalne prošlosti. U julu, dok su se širom svijeta održavali protesti pod sloganom #BlackLivesMatter, Alžirski predsjednik Abdelmadjid Tebboune zatražio je od Francuske da se izvine zbog nehumanog tretmana Alžiraca tokom okupacije.
Ostale Macronove kontroverzne izjave o Africi uključuju njegovu izjavu iz 2017. godine da su afrički problemi bili “civilizacijski” i rezultat afričkih porodica koje su rađale “sedmoro ili osmoro djece”.
Macron, koji je na dužnost stupio 2017. godine, predvodio je međunarodne napore kako bi pomogao Libanu nakon eksplozije u Bejrutu prošlog augusta. Francuska također izvodi vojne operacije u regiji Sahel u Sjevernoj Africi protiv navodnih “islamističkih” snaga.
