Turski predsjednik Erdogan kaže da će se pitanja koja se odnose na kontinentalne pojaseve i prava na energetske resurse u istočnom Mediteranu rješavati samo dijalogom koji uključuje sve sudionike.
Turska neće pokleknuti pred prijetnjama u svom sporu s Grčkom i Kiprom oko pomorskih prava u istočnom Mediteranu, rekao je predsjednik Recep Tayyip Erdogan dok su ministri vanjskih poslova Evropske unije održavali sastanak u Briselu kako bi razgovarali o tom pitanju.
Ali Erdogan je također rekao da Turska želi pregovore oko sukobljenih zahtjeva za kontinentalnim pojasevima i pravima na potencijalne energetske izvore.
Ministri EU trebali su procijeniti osnove za sankcije protiv Turske. Čelnici bloka će u četvrtak odlučivati o realizaciji njihove prijetnje, nakon što je Turska poslala istraživački brod u vode za koje Grčka tvrdi kako polaže pravo.
“Što se tiče pitanja istočnog Mediterana, naša zemlja nikada nije zagovarala tenzije, već mir, saradnju, pravičnost i provođenje pravde. Put do toga ide kroz pregovore koji se temelje na uzajamnom poštovanju”, rekao je Erdogan, ponavljajući poziv za konferenciju koja uključuje sve aktere u regiji.
Međutim, Turska neće dopustiti da je “piratski mentalitet” koji pokazuju druge zemlje ograniči na uski pojas njene obale.
“Nećemo pokleknuti pred prijetnjama i ucjenama. Nećemo dopustiti imperijalistički ekspanzionizam”, poručio je Erdogan.
“Turska je jasno kazala da neće prihvatiti planove i mape koji bi je zatvorili na obale Antalije“, dodao je Erdogan.
Postizanje zajedničkog rješenja
Naglašavajući da je diplomatija trajno rješenje, Erdogan je rekao:
“Diplomatija i pregovori su najkraći i najsigurniji način koji će nas okupiti na zajedničkom terenu.”
Konstatirajući da je Turska zadržala smirenost uprkos svim razmaženim aktima Grčke i administracije kiparskih Grka od 2003. godine, lider Turske je obećao da će Turska ostati pri svom dosadašnjem stavu.
“Pratimo razvoj situacije vrlo pomno kako bismo zajamčili naše interese i zaštitili prava naše braće u Turskoj Republici Sjeverni Cipar [TRNC]”, poručio je Erdogan, dodajući da EU ne bi trebala biti nepravedna prema Turskoj i kiparskim Turcima.
“Vjerujem da, djelujući iskreno i zdravim razumom, možemo pronaći formulu zasnovanu na win-win koja štiti svačija prava”, zaključio je Erdogan.
Pozivi na sankcije protiv Turske
Tenzije su eskalirale u augustu kada je Ankara poslala istraživački brod u vode za koje također Grčka tvrdi da polaže pravo. Ankara i Atina dogovorile su se da u septembru nastave pregovore oko pomorskog spora, završavajući četvorogodišnji zastoj u pregovorima.
Ali Grčka je najavila da neće započeti pregovore sve dok su turska plovila u spornim vodama, na što je Turska odgovorila aktom dobre volje, tim što je povukla brod za seizmička istraživanja Oruc Reis u luku.
Međutim, Grčka i administracija kiparskih Grka pojačali su pritisak na ostale članice EU da nametnu sankcije Turskoj tokom predstojećeg samita lidera EU.
Turska, koja ima najdužu kontinentalnu obalu u istočnom Mediteranu, odbacila je tvrdnje Grčke i administracije kiparskih Grka o pomorskom razgraničenju, te naglasila da njihovi maksimalistički zahtjevi krše suverena prava i Turske i kiparskih Turaka.
Ankara je proteklih sedmica poslala nekoliko brodova za seizmička bušenja u spornu regiju, potvrđujući svoja prava, kao i prava Turske Republike Sjeverni Kipar.
Turski zvaničnici više puta su naglasili da se Ankara zalaže za rješavanje svih neriješenih problema u regiji putem međunarodnog prava, dobrosusjedskih odnosa, dijaloga i pregovora.
